Spacer po Starym Zoliborzu

28 wrzesnia 2013 r.

W sobotę 28 września, dzięki firmie FORT Development, mieliśmy okazję zwiedzić jeden z najpiękniejszych zakątków Warszawy - Żoliborz. W dniu spaceru, pomimo niesprzyjającej aury, na starcie wycieczki pojawiła się duża grupa zainteresowanych. Przeszliśmy uliczkami Żoliborza Oficerskiego, kolonii urzędniczej, Żoliborza Dziennikarskiego i WSM. Potem poprzez Sady Żoliborskie dotarliśmy do inwestycji Krasińskiego 41 - Miejskiego Budynku Jutra 2030. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tej wycieczki po Warszawie!

Po wysłuchaniu krótkiej historii dzielnicy i pobliskiego Placu Wilsona, pierwsze kroki skierowaliśmy do Parku Żeromskiego, którego najważniejszym zabytkiem jest rzeźba "Alina" - jeden z symboli dzielnicy. Później weszliśmy na teren Żoliborza Oficerskiego, który swoją nazwę zawdzięcza oficerom Wojska Polskiego, którzy w okresie dwudziestolecia międzywojennego właśnie tam budowali swoje wille i domy. Przez pewien czas błądziliśmy cichymi i malowniczymi uliczkami kolonii, by w końcu dojść w pobliże Cytadeli Warszawskiej. Wspólnie wysłuchaliśmy historii twierdzy oraz pobliskich fortów - większość z nich została zburzona po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a cegły z ich murów zostały wykorzystane przy budowie willi na nowo powstającym osiedlu! Aleją Wojska Polskiego przeszliśmy na Plac Inwalidów i pod pomnik Brygady Pancernej gen. Maczka.

Nadszedł czas, by wejść na teren Żoliborza Urzędniczego. Zwiedziliśmy jedną z najpiękniejszych uliczek całej dzielnicy, której patronem jest Henryk Wieniawski. Architektura znajdujących się tam budynków nawiązuje do małomiasteczkowego budownictwa, a dodatkowo domy po zachodniej stronie ulicy są lustrzanymi odbiciami tych po stronie wschodniej! Na końcu tego niezwykłego zakątka, na ulicy Niegolewskiego, znajduje się natomiast willa małżeństwa Brukalskich. Ta para architektów projektowała wiele domów i budynków Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, o której usłyszeliśmy w dalszej części spaceru. Kolejnym przystankiem na naszej trasie był kościół św. Stanisława Kostki. Tutaj Msze św. za Ojczyznę odprawiał bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Tu także znajduje się grób i muzeum bestialsko zamordowanego kapłana.

Zaraz potem, raźnym krokiem ruszyliśmy w stronę kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Spółdzielnia została założona w roku 1921 i jej celem było zapewnienie tanich i funkcjonalnych mieszkań robotnikom i rodzinom ubogich inteligentów. Do czasu wybuchu II Wojny Światowej powstało na Żoliborzu 9 takich kolonii, po jej zakończeniu wybudowano kolejne 4. Spacerując dalej, dotarliśmy w końcu do ul. Mickiewicza. Przy niej zlokalizowany jest tzw. "Szklany dom", perła funkcjonalizmu, której architektem jest Juliusz Żórawski. Co ciekawe, na dachu tego budynku w 1948 roku bankietem podejmowany był sam Pablo Picasso.

Na zakończenie tej wycieczki po Warszawie przeszliśmy obok ciekawego osiedla Sady Żoliborskie, by zakończyć go przy Krasińskiego 41 - efektownej inwestycji mieszkaniowej realizowanej w zgodzie ze standardem MBJ2030.