Zakochana Warszawa

14 lutego 2015 r.

W Walentynki, czyli 14 lutego spotkaliśmy się pod Kolumną Zygmunta, aby poznać perypetie miłosne niektórych znanych mieszkańców stolicy. Spacer rozpoczęliśmy od odwiedzenia kościoła Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu - jednej z najpopularniejszych warszawskich świątyń pod względem udzielanych w niej ślubów.

Na Placu Zamkowym, spoglądając na Pałac Pod Blachą, omówiliśmy także dzieje romansu gospodarza pałacu - księcia Józefa Poniatowskiego z francuską hrabiną Henriettą de Vauban. Kilka króków dalej, pod wieżą zegarową Zamku Królewskiego, przypomnieliśmy o słynnych parach związanych z warszawską rezydencją monarszą. To w niej książę Konstanty poślubił swą wielką miłość - Joannę Grudzińską, a wcześniej to na jednym z zamkowych balów Napoleon poznać miał Marię Walewską.

Z Placu udaliśmy się pod kościół jezuicki przy Świętojańskiej, przed którym od wieków z żalem czeka na odmianę swojego szczęścia w miłości - legendarny warszawski książę, czasowo pod postacią niedźwiedzia. Jako że miłość nie zawsze występuje w swej szlachetnej odmianie, swą uwagę i kroki skierowaliśmy następnie na Kamienne Schodki - ulicę, która w XIX w. słynęła niechlubnie z rozwiniętej tu......prostytucji. Stąd, udaliśmy się na taras widokowy na Górze Gnojnej. Mimo iż jej nazwa romantyzmem szczególnie nie napawa, to widok, jaki się stąd rozpościera w stronę Pragi, sprawia że jest to częste miejsce spotkań zakochanych Warszawiaków. My zaś postanowiliśmy posilić się tu ciepłą herbatą. Po krótkiej przerwie przeszliśmy na katedralną Kanonię. Tam, w miejscu gdzie w czasie Powstania Warszawskiego znajdowała się barykada, opowiedzieliśmy o historii powstańczych ślubów, których w ciągu 63 dni walk zawarto w Warszawie aż 256!

Pozostając blisko tematyki Powstania nasz spacer postanowiliśmy zakończyć na dziedzińcu Pałacu Jabłonowskich, gdzie znajduje się symboliczny grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W tym miejscu, przypomnieliśmy wzruszającą historię miłości poety i jego żony - Barbary Drapczyńskiej.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym spacerze i zapraszamy na następne wycieczki po Warszawie!