Zakochana Warszawa

14 lutego 2014 r.

Wieczorem 14 lutego spotkaliśmy się pod Kolumną Zygmunta, aby poznać perypetie miłosne niektórych znanych mieszkańców stolicy. Spacer rozpoczęliśmy od odwiedzenia kościoła Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu - jednej z najpopularniejszych warszawskich świątyń pod względem udzielanych w niej ślubów.

Na Placu Zamkowym, spoglądając na Pałac Pod Blachą, omówiliśmy także dzieje romansu gospodarza pałacu - księcia Józefa Poniatowskiego z francuską hrabiną Henriettą de Vauban. Kilka króków dalej, pod wieżą zegarową Zamku Królewskiego, przypomnieliśmy o słynnych parach związanych z warszawską rezydencją monarszą. To w niej książę Konstanty poślubił swą wielką miłość - Joannę Grudzińską, a wcześniej to na jednym z zamkowych balów Napoleon poznać miał Marię Walewską.

Z Placu udaliśmy się pod kościół jezuicki przy Świętojańskiej, przed którym od wieków z żalem czeka na odmianę swojego szczęścia w miłości - legendarny warszawski książę, czasowo pod postacią niedźwiedzia. Jako że miłość nie zawsze występuje w swej szlachetnej odmianie, swą uwagę i kroki skierowaliśmy następnie na Kamienne Schodki - ulicę, która w XIX w. słynęła niechlubnie z rozwiniętej tu......prostytucji. Stąd, udaliśmy się na taras widokowy na Górze Gnojnej. Mimo iż jej nazwa romantyzmem szczególnie nie napawa, to widok, jaki się stąd rozpościera w stronę Pragi, sprawia że jest to częste miejsce spotkań zakochanych Warszawiaków. My zaś postanowiliśmy posilić się tu ciepłą herbatą. Po krótkiej przerwie przeszliśmy na katedralną Kanonię. Tam, w miejscu gdzie w czasie Powstania Warszawskiego znajdowała się barykada, opowiedzieliśmy o historii powstańczych ślubów, których w ciągu 63 dni walk zawarto w Warszawie aż 256!

Pozostając blisko tematyki Powstania nasz spacer postanowiliśmy zakończyć na dziedzińcu Pałacu Jabłonowskich, gdzie znajduje się symboliczny grób Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W tym miejscu, przypomnieliśmy wzruszającą historię miłości poety i jego żony - Barbary Drapczyńskiej.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym spacerze i zapraszamy na następne wycieczki po Warszawie!