Spacer po Wilanowie

29 czerwca 2013 r.

W minioną sobotę po raz pierwszy, odkąd organizujemy wycieczki po Warszawie, zawitaliśmy do królewskiej dzielnicy Wilanów. Na wstępie poznaliśmy historię tego miejsca od czasów średniowiecznych, poprzez rok 1677, kiedy król Jan III Sobieski zakupił te dobra, aż do chwili obecnej. Zaraz potem weszliśmy na teren niewielkiego, okrągłego cmentarza. Jego centralnym punktem jest neogotyckie mauzoleum Potockich, które znajduje się w samym jego centrum, a pośród grobów zwyczajnych warszawiaków znajdziemy wiele należących do przedstawicieli arystokracji ? np. skromny krzyż nagrobny w miejscu pochówku Janusza Radziwiłła. Na terenie nekropolii jest również pochowanych kliku słynnych Polaków, m.in. Przemysław Gintrowski, Roman Wilhelmi czy Jerzy Szmajdziński.

Po wyjściu z cmentarza trafiliśmy na ulicę Królowej Marysieńki i idąc wzdłuż niej dotarliśmy do Zatoki Czerwonych Świń, czyli osiedla, na którym swe mieszkania mieli politycy PZPR i SLD, w tym Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller czy Józef Oleksy. Po przejściu przez to ?luksusowe? blokowisko dotarliśmy do Miasteczka Wilanów ? ogromnej inwestycji, którą kilkanaście lat temu zapoczątkowano na polach wilanowskich. W przeciągu dekady wybudowano tu kilkadziesiąt apartamentowców dla kilkudziesięciutysięcy mieszkańców. Wewnątrz tego kompleksu znajduje się Świątynia Opatrzności Bożej. Obiekt, będący ciągle w budowie, to wotum dziękczynne z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Ponad 200 lat musieliśmy czekać na jego realizację! Ale Miasteczko Wilanów to też inne pomniki ? Sobieskiego i jego małżonki Marysieńki oraz pomnik... niegospodarności, a wręcz łapownictwa. Chodzi oczywiście o ratusz-szkieletor, który od lat straszy mieszkańców. Istnieje szansa, że budowa zostanie niedługim czasie dokończona.

Ostatnim, ale najważniejszym elementem spaceru, było zwiedzanie okolic pałacu wilanowskiego. Zajrzeliśmy przed neorenesansowy kościół św. Anny, przeszliśmy przy mauzoleum Potockich, a podróż zakończyliśmy opowieścią o wspaniałych triumfach i sukcesach Sobieskiego. Jednym z największych była z pewnością budowa tego przepięknego barokowego kompleksu pałacowo-ogrodowego.

Spacer przeprowadził przewodnik po Warszawie Marcin Strachota. Wszystkim jej uczestnikom dziękujemy i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie!