Aleje Ujazdowskie

26 stycznia 2014 r.

W niedzielne, mroźne popołudnie, w ramach kolejnej wycieczki po Warszawie, spacerowaliśmy po Alejach Ujazdowskich. Spotkaliśmy się pod pomnikiem Charlesa de Gaulle'a, gdzie Spacerowicze usłyszeli o... planowanym zamachu na Adolfa Hitlera, a następnie przeszliśmy na Plac Trzech Krzyży.

Ma Placu Trzech Krzyży Uczestnicy wycieczki po Warszawie usłyszeli o historii Alej Ujazdowskich oraz o samym Placu i jego najbliższym otoczeniu - kościele św. Aleksandra Newskiego, Holland Parku, Ministerstwie Gospodarki oraz Instytucie Głuchoniemych.

Po omówieniu obiektów znajdujących się w sąsiedztwie Placu, rozpoczęliśmy wędrówkę po Alejach Ujazdowskich. Pierwszym z omawianych obiektów była jedna z najpiękniejszych kamienic, wizytówka Alej Ujazdowskich - Kamienica pod Gigantami. Kolejne przystanki robiliśmy przy dawnych willach i pałacach, które obecnie są ambasadami różnych krajów - Litwy (Pałac pod Karczochem), Bułgarii (Pałac Dziewulskich), Szwajcarii (Willa Rau’a). Nie zabrakło także całkiem nowej ambasady Stanów Zjednoczonych.

Przy kolejnych pałacach - Śleszyńskich oraz willi Gawrońskich, przewodnik po Warszawie opowiedział o słynnym zamachu na Franca Kutscherę. Kat Warszawy został zastrzelony, zgodnie z planem, 1 lutego 1944 roku. W pobliżu natomiast znajduje się nienaturalne zagłębienie terenu - początkowo miał tu powstać kościół i klasztor ojców Bazylianów, jednak w końcu mieszkający w pobliżu kapitan Śleszyński stworzył Dolinkę Szwajcarską, jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań Warszawiaków w XIX wieku.

Kolejnymi atrakcjami naszej wycieczki po Warszawie były: Park Ujazdowski, pałacyk Sobańskich, Plac na Rozdrożu, Ogród Botaniczny oraz znajdujący się w Łazienkach Królewskich pomnik Fryderyka Chopina.

Nasz spacer po Alejach Ujazdowskich zakończyliśmy przy Belwederze. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tej wycieczki po Warszawie i zapraszamy na kolejne spotkania!