Aleje Ujazdowskie - spacer

4 sierpnia 2013 r.

W niedzielne popołudnie, w ramach kolejnej wycieczki po Warszawie, spacerowaliśmy po Alejach Ujazdowskich. Ze względów logistycznych spotkaliśmy się pod pomnikiem Charlesa de Gaulle'a, skąd przeszliśmy na Plac Trzech Krzyży.

Ma Placu Trzech Krzyży Spacerowicze usłyszeli o historii Alej Ujazdowskich oraz o samym Placu i jego najbliższym otoczeniu - kościele św. Aleksandra Newskiego, Holland Parku, Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Instytucie Głuchoniemych.

Po omówieniu obiektów znajdujących się w sąsiedztwie Placu, rozpoczęliśmy wędrówkę po Alejach Ujazdowskich. Pierwszym z omawianych obiektów była jedna z najpiękniejszych kamienic - Kamienica pod Gigantami. Kolejne przystanki robiliśmy przy dawnych willach i pałacach, które w większości przypadków obecnie są ambasadami różnych krajów - Litwy (Pałac pod Karczochem), Bułgarii (Pałac Dziewulskich), Szwajcarii (Willa Rau’a). Nie zabrakło także całkiem nowej ambasady Stanów Zjednoczonych.

Przy kolejnych pałacach - Śleszyńskich oraz willi Gawrońskich, nasz przewodnik po Warszawie opowiedział o słynnym zamachu na Franca Kutscherę. Kat Warszawy został zastrzelony, zgodnie z planem, 1 lutego 1944 roku. Akcja została upamiętniona specjalnym kamieniem. Nieopodal natomiast znajduje się nienaturalne zagłębienie terenu - początkowo miał tu powstać kościół i klasztor ojców Bazylianów, jednak w końcu mieszkający w pobliżu kapitan Śleszyński stworzył tu Dolinkę Szwajcarską, jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań Warszawiaków w XIX wieku.

Kolejnymi atrakcjami naszej wycieczki po Warszawie były: Park Ujazdowski, pałacyk Sobańskich, Plac na Rozdrożu, Ogród Botaniczny oraz znajdujący się w Łazienkach Królewskich pomnik Fryderyka Chopina.

Nasz spacer po Alejach Ujazdowskich zakończyliśmy przy Belwederze. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tej wycieczki po Warszawie!