Aleje Ujazdowskie - spacer

23 marca 2013 r.

Podczas ostatniej sobotniej wycieczki po Warszawie odkrywaliśmy skarby Alej Ujazdowskich - jednej z ciekawszych i reprezentacyjnych ulic w stolicy. Chociaż termometry wskazywały -10 stopni Celsjusza, na pogodę nie mogliśmy narzekać - podczas wędrówki towarzyszyło nam cały czas piękno słońce.

Spotkaliśmy się pod pomnikiem Charlesa de Gaulle’a, gdzie nasi Spacerowicze mogli usłyszeć o historii Alej Ujazdowskich, a następnie przeszliśmy na Plac Trzech Krzyży, przy którym zaczynała się dawna Droga Kalwaryjska. To właśnie jej początek - dwa złote krzyże, były inspiracją do nazwania tego placu.

Po omówieniu obiektów znajdujących się w sąsiedztwie Placu Trzech Krzyży zaczęliśmy wędrówkę po Alejach Ujazdowskich. Pierwszym z omawianych obiektów była jedna z najpiękniejszych kamienic - Kamienica pod Gigantami. Następnie podziwialiśmy dawne wille i pałace, które obecnie w swoich progach „goszczą” ambasady - Litwy (Pałac pod Karczochem), Bułgarii (Pałac Dziewulskich), Szwajcarii (Willa Rau’a). Nie zabrakło także całkiem nowej ambasady Stanów Zjednoczonych.

Jednak Aleje Ujazdowskie nie słyną tylko i wyłącznie z pięknych kamienic i pałacyków. To tutaj, przed Pałacykiem Śleszyńskich i Willą Gawrońskich, 1 lutego 1944 doszło do spektakularnego zamachu na Franca Kutscherę, dowódcę SS w Warszawie. Akcja została upamiętniona specjalnym kamieniem. Nieopodal znajduje się natomiast nienaturalne zagłębienie terenu - początkowo miał tu powstać kościół i klasztor ojców Bazylianów, jednak w końcu kapitan Śleszyński stworzył tu Dolinkę Szwajcarską, jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań Warszawiaków w XIX wieku.

Zanim doszliśmy do kolejnego placu - Na Rozdrożu, zajrzeliśmy do Parku Ujazdowskiego. Chociaż przy głównym wejściu znajduje się pomnik Ignacego Paderewskiego, park nie nosi, jakby się mogło mylnie wydawać, jego imienia. W parku natomiast znajduje się bardzo ciekawa waga, wyprodukowana przez Lubelską Fabrykę Wag, na przełomie XIX i XX wieku.

Nasz spacer po Alejach Ujazdowskich zakończył się przy Belwederze. Po drodze podziwialiśmy jeszcze trzy pomniki - Henryka Sienkiewicza, Fryderyka Chopina i Józefa Piłsudskiego. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tej wycieczki po Warszawie i już teraz zapraszamy na nasze kwietniowe spotkania!