Warszawski street art: Muranów

7 wrzesnia 2014 r.

W niedzielę, 7 września, odbył się kolejny spacer z cyklu „Odkryj Skarby Warszawy”. Tematem przewodnim wycieczki po Warszawie był warszawski street art, który wspólnie ze spacerowiczami podziwialiśmy na Muranowie. Spacer poprowadziła Monika Rybarczyk, certyfikowany przewodnik po Warszawie.

Punktem startowym niedzielnej wycieczki po Warszawie było główne wejście do kina Muranów. Tutaj spacerowicze mieli okazję zapoznać się z pierwszym na naszej trasie obiektem sztuki publicznej – tzw. „wędrującą fontanną” projektu Józefa Orłowskiego i Alfonsa Grotowskiego z 1866 roku. Dalsza trasa spaceru prowadziła po kamiennych schodach zlokalizowanych obok kina Muranów, w górę. Przed monumentalną bramą prowadzącą do muranowskich podwórek, spacerowicze usłyszeli historię dzielnicy i osiedla Muranów, która sięga XVII wieku, kiedy to pewien utalentowany włoski architekt wybudował tu swoją posiadłość o nazwie Murano. Pierwsze kroki skierowane w głąb osiedla doprowadziły nas do kolejnej bramy, w której można podziwiać dużych rozmiarów mural wykonany przez Adama Walasa oraz Annę Koźbiel, poświęcony sześciu kobietom związanym z Muranowem – Tekli Bądarzewskiej, Cywii Lubetkin, Racheli Auerbach, Marysi Ajzensztadt, Janinie Bauman oraz Mary Berg. Każda z tych kobiet była silnie związana z Warszawą, a ich życiorysy stworzyły niezwykle ciekawe historie.

Następną pracą, przed którą się zatrzymaliśmy był mural poświęcony Markowi Edelmanowi, odsłonięty w 70. rocznicę powstania w gettcie warszawskim. Dalsza trasa spaceru po warszawskim Muranowie prowadziła do ulicy Nowolipki, gdzie w 2011 roku powstał kolorowy mural poświęcony dwukrotnej polskiej noblistce, Marie Curie Skłodowskiej. Kształt muralu może kojarzyć się z atomem lub drzewem życia. Tuż obok malowidła, na metalowej, szarej skrzynce, można było dostrzec kolejną pracę z kategorii sztuki miejskiej - szablon w kształcie koronki wykonany przez artystkę o pseudonimie NeSpoon. Kolejnym przystankiem na mapie spaceru „Warszawski Street Art” była brama, której ściany pokrywa mural o niezwykle żywej kolorystyce. Został on namalowany, by upamiętnić postać Ludwika Zamenhofa – twórcy języka Esperanto. Uczestnicy spaceru odgadywali poszczególne postacie umieszczone na ścianach oraz wysłuchali historii powstania międzynarodowego języka stworzonego przez Zamenhofa. Aby dotrzeć do kolejnych ciekawych miejsc, skręciliśmy w ulicę Dzielną, która doprowadziła wycieczkowiczów do niezwykłego obiektu, który powstał w wyniku spontanicznej działalności mieszkańców Warszawy – kolorowego obrazu przedstawiającego Jana Pawła II, umieszczonego tuż pod tabliczką z nazwą ulicy. Trochę mniej radosnym, ale równie ciekawym obiektem na trasie spaceru po Warszawie był pomnik drzewa pawiackiego. W tym miejscu spaceru wycieczkowicze poznali jego historię. Podczas spaceru zwiedziliśmy także inne obiekty sztuki publicznej związane z II wojną światową, a był to pomnik Jana Karskiego (z ławeczką, na której można przysiąść się do bohatera) oraz monumentalny pomnik Bohaterów Getta autorstwa Nathana Rapaporta. Oba te obiekty znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie nowoczesnego Muzeum Historii Żydów Polskich.

Po przejściu ulicą Nalewki, niegdyś tętniącą życiem dzielnicy żydowskiej, skręciliśmy w bramę mieszczącą się w budynku przy ul. Andersa, poświęconą tym razem postaci Janusza Korczaka. Wewnątrz bramy znajduje się niezwykły mural przedstawiający kolorowe kredki, wykonany m.in. przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 32 w Warszawie. Spacer zakończył się w punkcie znajdującym się nieopodal muralu – przy klubokawiarni PaństwoMiasto, gdzie znajduje się neon „+48 22”, umieszczony nad wejściem do lokalu jako jedna z prac w konkursie „Neon dla Warszawy”.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki po warszawskim Muranowie i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie organizowane przez biuro przewodników Skarby Warszawy!