Stare Miasto

23 sierpnia 2014 r.

Jak stare jest Stare Miasto? Czy oby na pewno tak stare, jak podają książki? Odpowiedź na to podchwytliwe pytanie znają już uczestnicy naszej sobotniej wycieczki po Warszawie, bo właśnie od rozszyfrowania tej zagadki zaczęliśmy nasz ostatni spacer po Starówce. Następnie, po krótkim wstępie o historii Warszawy, przeszliśmy do omawiania poszczególnych zabytków.

Miejscem zbiórki na ten spacer po Warszawie był Plac Zamkowy, dlatego jednym z pierwszych omawianych elementów była Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski oraz sam Plac. Kolejnym ważnym punktem tej wycieczki po Warszawie była ulica Świętojańska, a na niej dwa kościoły – Archikatedra Warszawska oraz kościół Matki Boskiej Łaskawej, przed którym stoi... rzeźba niedźwiedzia. Tak naprawdę to książę, który skamieniał na widok ślubu swojej ukochanej mieszczki... Z Świętojańskiej przeszliśmy ulicą bez nazwy na Świętomarcińską, znaczy się na Piwną, by zobaczyć jeszcze jeden kościół – św. Marcina oraz pokazać Spacerowiczom kamienne gołębie.

Następnym przystankiem naszej wycieczki po Warszawie był placyk Kanonia. Tutaj nasz przewodnik po Warszawie przytoczył kilka opowieści – m.in. o tajemniczym dzwonnie, dawnym cmentarzu oraz najwęższej staromiejskiej kamieniczce. Bardzo blisko stąd znajduje się dawne wysypisko śmieci, czyli Góra Gnojna – obecny taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę prawobrzeżnej Warszawy. Nie mogło zabraknąć również Kamiennych Schodków jednego z najbardziej romantycznych miejsc w Warszawie oraz - podobno - ulubionego miejsca Napoleona!

Wchodząc pod Kamiennych Schodkach doszliśmy na Rynek Starego Miasta, pod słynny pomnik Syrenki. Na sam koniec nasi Spacerowicze zobaczyli Barbakan oraz pomniki – Małego Powstańca oraz Kilińskiego.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym spacerze i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie!