Stare Miasto

21 wrzesnia 2013 r.

Jak stare jest Stare Miasto? Odpowiedź na to podchwytliwe pytanie znają już uczestnicy naszej ostatniej wycieczki po Warszawie, bo właśnie od rozszyfrowania tej zagadki zaczęliśmy nasz ostatni spacer po Starówce. Następnie, po krótkim wstępie o historii Warszawy, przeszliśmy do omawiania poszczególnych zabytków.

Miejscem zbiórki był Plac Zamkowy, dlatego uczestnicy tej wycieczki po Warszawie od razu usłyszeli o Kolumnie Zygmunta, Zamku Królewskim oraz o samym Placu. Kolejnym ważnym punktem była ulica Świętojańska, a na niej dwa kościoły – Archikatedra Warszawska oraz kościół Matki Boskiej Łaskawej, przed którym stoi... rzeźba niedźwiedzia. Tak naprawdę to książę, który skamieniał na widok ślubu swojej ukochanej mieszczki... Z Świętojańskiej przeszliśmy na Świętomarcińską, znaczy się na Piwną, by zobaczyć jeszcze jeden kościół – św. Marcina oraz pokazać Spacerowiczom kamienne gołębie.

Następnym przystankiem naszej wycieczki po Warszawie był placyk Kanonia. Tutaj było kilka opowieści – m.in. o tajemniczym dzwonnie, dawnym cmentarzu oraz najwęższej staromiejskiej kamieniczce. Bardzo blisko stąd znajduje się dawne wysypisko śmieci, czyli Góra Gnojna – obecny taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę prawobrzeżnej Warszawy. Nie mogło zabraknąć również Kamiennych Schodków jednego z najbardziej romantycznych miejsc w Warszawie.

Wchodząc pod Kamiennych Schodkach doszliśmy na Rynek Starego Miasta, który obecnie jest remontowany, co znacznie utrudnia jego zwiedzanie. Dojście do pomnika Syrenki jest niestety niemożliwe. Na sam koniec nasi Spacerowicze zobaczyli Barbakan oraz pomniki – Małego Powstańca oraz Kilińskiego.

Dziękujemy wszystkim za ten spacer i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie!