Spacer po Starym Miescie

22 czerwca 2013 r.

Wycieczki po Warszawie często odbywają się głównie na Starym i Nowym Mieście. Nie mogło tam zabraknąć również nas podczas naszych weekendowych spacerów. W pierwszej, sobotniej, części spaceru zwiedzaliśmy właśnie słynną warszawską Starówkę. Na początek wyjaśniliśmy, że tak naprawdę słowo Starówka jest bardzo regionalne i nie do końca zrozumiałe dla wszystkich ;) Po krótkim wstępie o historii Warszawy przeszliśmy do omawiania poszczególnych zabytków.

Ponieważ spotkaliśmy się na Placu Zamkowym, od razu uczestnicy tej wycieczki po Warszawie usłyszeli o Kolumnie Zygmunta, Zamku Królewskim oraz o samym Placu. Następnie udaliśmy się w piękne staromiejskie uliczki, zaczynając od najważniejszej z nich – ulicy Świętojańskiej. To przy niej znajdowała się fara, kolegiata, katedra, a obecnie Archikatedra Warszawska. Ulica Świętojańska połączona jest z ulicą Piwną małym przejściem, które uznawane jest przez wielu za jedyną w stolicy uliczkę bez nazwy. Na Piwnej Spacerowicze usłyszeli o kościele św. Marcina oraz legendę o Gołębiarce.

Kolejnym przystankiem naszej sobotniej wycieczki po Warszawie był placyk Kanonia. Tutaj było kilka opowieści – m.in. o tajemniczym dzwonnie, dawnym cmentarzu oraz najwęższej staromiejskiej kamieniczce :) nieopodal znajduje się dawne wysypisko śmieci, czyli Góra Gnojna – obecny taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę prawobrzeżnej Warszawy. Następnie udaliśmy się na Kamienne Schodki – jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Warszawie.

Wchodząc pod Kamiennych Schodkach doszliśmy na Rynek Starego Miasta, a na nim skupiliśmy się przede wszystkim na legendach – o Syrence oraz Bazyliszku. Na sam koniec nasi Spacerowicze zobaczyli Barbakan oraz pomniki – Małego Powstańca oraz Kilińskiego.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom tego spaceru i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie!