Spacer po Starej Ochocie

15 lutego 2015 r.

W sobotnie popołudnie spotkaliśmy się na Placu Narutowicza, żeby podczas kolejnej wycieczki po Warszawie odkryć skarby Starej Ochoty - wyjątkowego osiedla, które jest prawie w centrum, a jest gęsto porośnięte zielenią! Nasz przewodnik po Warszawie najpierw przedstawił historię dzielnicy, a następnie zaprezentowane zostały poszczególne obiekty.

Po wprowadzeniu uczestnicy tej wycieczki po Warszawie przeszli na ulicę Kaliską, gdzie w XIX wieku wybudowano Karczmę Ochota. To właśnie od niej swoją nazwę najpierw wzięła wieś, a następnie dzielnica Warszawy. Omówione zostały również kamienice po drugiej stronie Grójeckiej.

Następnym punktem naszej sobotniej wycieczki po Warszawie była ulica Barska oraz miejsce naszej zbiórki - Plac Narutowicza. O samym placu możnaby zrobić kilkugodzinny wykład, my jednak skupiliśmy się na kościele Niepokalanego Poczęcia NMP oraz Domu Studenckim Akademik. W pobliżu znajduje się również popiersie Gabriela Narutowicza. W końcu udaliśmy się na ulicę Filtrową, gdzie podziwialiśmy dom dochodowy wybudowany dla Pocztowej Kasy Oszczędności w 1925 roku. To właśnie tam 31 lipca 1944 roku płk Antoni Chruściel "Monter" podpisał rozkaz o wybuchu Powstania Warszawskiego następnego dnia, 1 sierpnia, o godz. 17:00.

Sama Filtrowa słynie przede wszystkim z Zespołu Stacji Filtrów, wybudowanych na zlecenie Sokratesa Starynkiewicza. W ramach tej wycieczki po Warszawie nie wchodziliśmy na teren Filtrów, lecz udaliśmy się w stronę pobliskiego swkeru - im. Sue Ryder oraz Parku Wielkopolskiego.

Pod koniec tej wycieczki po Warszawie zobaczyliśmy obecną siedzibę Najwyższej Izby Kontroli oraz weszliśmy do zabytkowej Kolonii Staszica. W tym miejscu mieszkało bardzo wielu słynnych Polaków, m.in. Stanisław Wojciechowski, Stanisław Dygat, Ryszard Kapuściński czy Władysław Tatarkiewicz. Ostatnią atrakcją spaceru była ulica Sędziowska i narożnik kamienicy pod numerem 2, w którym po Upadku Powstania Warszawskiego ukrywał się Władysław Szpilman.

Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestnikom spaceru i zapraszamy na nasze kolejne wycieczki po Warszawie!