Skarpa warszawska

14 wrzesnia 2014 r.

W piękny niedzielny dzień, odbyła się kolejna wycieczka po polskiej stolicy. Spacerowicze spotkali się z przewodniczką Skarbów Warszawy na Placu Trzech Krzyży. W Parku Górnym, należącym niegdyś do księcia Kazimierza Poniatowskiego zobaczyliśmy ukryty Domek Holenderski, którego właścicielem był w wieku XVIII nadworny architekt królewski Dominik Merlini.

Doszliśmy do ul. Książęcej, którą niegdyś płynęła rzeczka Żurawka, przystanęliśmy przy domu parafialnym należącym do kościoła św. Aleksandra, następnie zaszliśmy na tyły Giełdy a stamtąd przeszliśmy na tyły muzeum Wojska Polskiego.

Na spacerowiczach największe wrażenie zrobiła opowieść o księciu Kazimierzu, jego małpach i Elizeum, którego zachowane wnętrza zobaczyliśmy niestety tylko na fotografii. Przed przejściem przez kładkę nad ul. Książęcą, spacerowicze usłyszeli o projekcie Warszawski Trakt Zakochanych i pewnej miłosnej historii z piosenki z Kabaretu Starszych Panów.

Przy budynkach należących do Muzeum ziemi dowiedzieliśmy się co się w nich znajduje, poznaliśmy historię willi Pniewskiego, i usłyszeliśmy o znajdującej się w niej krwi powstańca.

Kolejnymi przystankami tej wycieczki po Warszawie były: taras z widokiem na jedną z trzech części Pomnika Chwała Saperom, oraz ul. Frascati, gdzie spacerowicze dowiedzieli się o pułkowniku Francesco Nullo, gdyż jego pomnik tam właśnie się znajduje.

Stamtąd ruszyliśmy w stronę Ujazdowa. Zajrzeliśmy na osiedle Domków Fińskich, które Finlandia przekazała ZSRR w ramach reparacji wojennych, a ZSRR nam za węgiel i koks, miały stać 5 lat, a stoją do dziś.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Zamek Ujazdowski. Spacerowicze poznali jego dzieje, a także historię niektórych z jego właścicieli. Bardzo dziękujemy za uczestniczenie w naszym spacerze i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie!