Spacer po Saskiej Kepie

3 sierpnia 2013 r.

W sobotnie popołudnie, wspólnie z kilkunastoosobową grupą, zwiedzaliśmy przepiękne osiedle willowe na Pradze Południe - Saską Kępę. Wycieczka rozpoczęła się na Rondzie Waszyngtona, dokładnie po stronie Stadionu Narodowego, gdzie Spacerowicze usłyszeli o historii Saskiej Kępy. Do dziś nie jest wiadome, czy Saska, kiedyś ściśle związana z Solcem, była przyłączona do lewego brzegu, prawego, czy może była wyspą na środku Wisły...

Po przedstawieniu historii osiedla, omówiliśmy również obiekty, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie Saskiej Kępy - Stadion Narodowy, Park Skaryszewski oraz popiersie Jerzego Waszyngtona. Po tym wszystkim weszliśmy na najważniejszą ulicę Saskiej Kępy – Francuską.

Na Francuskiej najpierw przedstawiliśmy blok z numerem 49, w którym mieszkał Andrzej Zawada, polski alpinista i himalaista, kierownik oraz uczestnik pierwszej zimowej wyprawy na Mount Everest w 1980 roku. Na skrzyżowaniu z ulicą Berezyńską, zobaczyliśmy nowoczesny budynek, mało pasujący do otoczenia, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Kuryłowicz & Associates na... swoją siedzibę. Kilka metrów dalej znajduje się kamienica Darlewskich, wzorowana na willi Bohdana Pniewskiego. Po drugiej stronie Francuskiej obecnie funkcjonuje kawiarnia Baobab - dawna Sax, gdzie uwielbiała przesiadywać Agnieszka Osiecka.

Następnym punktem naszej sobotniej wycieczki po Warszawie była ulica Walecznych, gdzie zatrzymaliśmy się pod domem, w którym w latach 1945-1957 mieszkał Jan Cybis, malarz, reprezentant nurtu kolorystycznego. Kolejny przystanek to oczywiście ulica Dąbrowiecka, przy której stoi dom Agnieszki Osieckiej. W tym miejscu zrobiliśmy dłuższy postój, w celu przybliżenia biografii tej słynnej, jeżeli nie najsłynniejszej, mieszkanki Saskiej Kępy.

Z Dąbrowieckiej skręcliśmy w Obrońców, gdzie zobaczyliśmy Kolonię Łaskiego, powstałą w latach 1926-1929. Spacerowicze dowiedzieli się m.in. o tym, że na materiał budulcowy użyto... gruzów po soborze św. Aleksandra Newskiego z dawnego placu Saskiego! W tej części osiedla zobaczyliśmy jeszcze ulicę Katowicką, na której stoją domy wybudowane w stylu funkcjonalistycznym, a następnie wróciliśmy na Francuską. Na rogu Francuskiej i Obrońców od 2007 roku stoi pomnik Agnieszki Osieckiej. Monument przedstawia słynną pisarkę siedzącą w kawiarni, przy jednym ze stolików, na której porozrzucane są zapisane kartki.

Kolejne atrakcje tej wycieczki po Warszawie to Plac Przymierza oraz Biała Willa, zwana Willą Łepkowskich - piękny przykład architektury awangardowej, modernistycznej. Obiekt ten został zaprojektowany m.in. przez Lucjana Korngolda. Ten architekt był mieszkańcem Saskiej Kępy, zaprojektował swój własny dom przy ulicy Królowej Aldony, który też zobaczyliśmy

Wróciliśmy na ulicę Obrońców, gdzie zobaczyliśmy budynek, który był siedzibą Związku Polskich Artystów Plastyków. To tutaj, 31 sierpnia 1948 roku, wizytował sam Pablo Picasso, odwiedzający Polskę podczas Światowego Kongresu Intelektualistów. Przedostatnim punktem wycieczki po Warszawie był kościół pw. św. Andrzeja Boboli, zaprojektowany przed wojną, a wybudowany dopiero w 1956 roku.

Ostatnią atrakcją sobotniego spaceru był drewniany dom z 1880 roku - prawdziwa perła Saskiej Kępy. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze kolejne wycieczki po Warszawie!