Saska Kepa

27 września 2014 r.

W sobotnie popołudnie odbył się nasz kolejny spacer. Tym razem tematem wycieczki po Warszawie była Saska Kępa, czyli przepiękne osiedle willowe na Pradze Południe. Spotkaliśmy się na Rondzie Waszyngtona, dokładnie po stronie Stadionu Narodowego, gdzie Spacerowicze usłyszeli o historii Saskiej Kępy. Wciąż niewiadomo, czy Saska, kiedyś ściśle związana z Solcem, była przyłączona do lewego brzegu, prawego, czy może była wyspą na środku Wisły...

Po przedstawieniu historii osiedla, rozpoczęliśmy opisywanie poszczególnych obiektów, które znajdują się w najbliższym sąsiedztwie Saskiej Kępy - Stadion Narodowy, Park Skaryszewski oraz popiersie Jerzego Waszyngtona. Po tym wszystkim weszliśmy na najważniejszą ulicę Saskiej Kępy – Francuską.

Ulica Francuska była głównym tematem naszej sobotniej wycieczki po Warszawie. Na skrzyżowaniu z ulicą Berezyńską zobaczyliśmy nowoczesny budynek, mało pasujący do otoczenia, jednak zaprojektowany przez biuro architektoniczne Kuryłowicz & Associates na... swoją siedzibę. Następny obiekt to kamienica Darlewskich, wzorowana na willi Bohdana Pniewskiego. Po drugiej stronie Francuskiej obecnie funkcjonuje kawiarnia Baobab - dawna Sax, gdzie Agnieszka Osiecka uwielbiała przesiadywać.

Kolejnym punktem tej wycieczki po Warszawie była ulica Walecznych, gdzie zatrzymaliśmy się pod domem. To tu w latach 1945-1957 mieszkał Jan Cybis, malarz, reprezentant nurtu kolorystycznego. Kolejny przystanek to oczywiście ulica Dąbrowiecka, przy której stoi dom Agnieszki Osieckiej.

Z Dąbrowieckiej skręcliśmy w Obrońców, gdzie zobaczyliśmy Kolonię Łaskiego, powstałą w latach 1926-1929. Spacerowicze dowiedzieli się m.in. o tym, że na materiał budulcowy użyto... gruzów po soborze św. Aleksandra Newskiego z dawnego placu Saskiego! W tej części osiedla zobaczyliśmy jeszcze ulicę Katowicką, na której stoją domy wybudowane w stylu funkcjonalistycznym. Na rogu Francuskiej i Obrońców od 2007 roku stoi pomnik Agnieszki Osieckiej.

Następne atrakcje tej wycieczki po Warszawie to Plac Przymierza oraz Biała Willa, zwana Willą Łepkowskich - piękny przykład architektury awangardowej. Obiekt ten został zaprojektowany m.in. przez Lucjana Korngolda, który mieszkał na pobliskiej ulicy Królowej Aldony, który też zobaczyliśmy

Wróciliśmy na ulicę Obrońców, gdzie uczestnicy tej wycieczki po Warszawie ujrzeli budynek, który był siedzibą Związku Polskich Artystów Plastyków. To tutaj, 31 sierpnia 1948 roku, wizytował sam Pablo Picasso, odwiedzający Polskę podczas Światowego Kongresu Intelektualistów.

Na koniec udaliśmy się pod drewniany dom z 1880 roku - prawdziwa perła Saskiej Kępy. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na nasze następne wycieczki po Warszawie!