Saska Kepa

11 maja 2013 r.

Saska Kępa - część lewobrzeżnej czy prawobrzeżnej Warszawy? Uczestnicy naszej ostatniej wycieczki po Warszawie już nie dziwią się, że można zadawać takie pytanie, bowiem do dziś historycy nie są pewni oryginalnego położenia Kępy! Wycieczka rozpoczęła się właśnie od krótkiej o historii Saskiej Kępy. Następnie omówione zostało otoczenie, przy którym była zbiórka tej wycieczki po Warszawie - Rondo Waszyngtona, Stadion Narodowy, Park Skaryszewski.

Po tym wstępie udaliśmy się na jedną z głównych ulic Saskiej Kępy - ulicę Francuską. Pierwszym obiektem, o którym usłyszeli uczestnicy tej wycieczki po Warszawie był blok z numerem 49, w którym mieszkał Andrzej Zawada, polski alpinista i himalaista, kierownik oraz uczestnik pierwszej zimowej wyprawy na Mount Everest w 1980 roku. Następną atrakcją był nowoczesny budynek przy skrzyżowaniu ulicy Berezyńskiej i Francuskiej - w nim swoją siedzibę ma biuro architektoniczne Kuryłowicz & Associates. Ponadto w tej części Francuskiej porównaliśmy kamienicę Darlewskich z willą Bohdana Pniewskiego oraz przedstawiliśmy kawiarnię Baobab – dawną Nadwiślańską, Podhalańską oraz Sax - miejsce, w którym uwielbiała przesiadywać Agnieszka Osiecka.

Kolejnym etapem naszej sobotniej wycieczki po Warszawie była ulica Walecznych, gdzie zatrzymaliśmy się pod domem, w którym mieszkał Jan Cybis, malarz, reprezentant nurtu kolorystycznego. Nieopodal znajduje się ulica Dąbrowiecka, a przy niej dom, w którym całe swoje życie spędziła Agnieszka Osiecka. To właśnie ta słynna polska pisarka jest autorem tekstu "To był maj, pachniała Saska Kępa...".

Pomiędzy ulicami Walecznych, Dąbrowiecką, Obrońców i Katowicką znajduje się najstarszy zespół domów mieszkalnych na Saskiej Kępie - Kolonia Łaskiego, która powstała w latach 1926-1929. Do budowy domów wykorzystano... pozostałości po soborze św. Aleksandra Newskiego z dawnego placu Saskiego!

Natomiast na pobliskiej ulicy Katowickiej można podziwiać świetne przykłady architektury funkcjonalistycznej z lat 30. XX wieku. Po krótkim postoju udaliśmy się na róg ulic Obrońców i Francuskiej, gdzie w 2007 roku odsłonięto pomnik Agnieszki Osieckiej. Monument przedstawia słynną pisarkę siedzącą w kawiarni, przy jednym ze stolików, na której porozrzucane są zapisane kartki.

Tym samym wróciliśmy na ulicę Francuską, którą doszliśmy do Placu Przymierza oraz ulicy Zwycięzców. W tym miejscu znajdują się m.in. popiersie Stefana Żeromskiego oraz Biała Willa, tudzież willa Łepkowskich – jeden z najlepszych przykładów przedwojennej architektury awangardowej. Obiekt ten został zaprojektowany przez Lucjana Korngolda. Ten architekt był mieszkańcem Saskiej Kępy, zaprojektował nawet swój własny dom przy ulicy Królowej Aldony.

Na początku sobotniej wycieczki po Warszawie obiecaliśmy naszym Spacerowiczom niespodziankę. Zanim jednak mogliśmy "zaskoczyć" Uczestników spaceru, zaprezentowaliśmy dom przy ulicy Obrońców, w którym mieściła się siedziba Związku Polskich Artystów Plastyków. To tutaj, 31 sierpnia 1948 roku, wizytował sam Pablo Picasso, odwiedzający Polskę podczas Światowego Kongresu Intelektualistów! Następnie przeszliśmy na ulicę Nobla, gdzie w 1938 roku ruszyła budowa kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Świątynię ukończono jednak dopiero w 1956 roku.

Na ulicy Nobla nastąpiła zapowiedziana niespodzianka - o dziejach Saskiej Kępy i jej sławnych mieszkańcach-artystach opowiedziała nam córka Józefa Gosławskieg - rzeźbiarza, który stworzył m.in. pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Spacerowicze z zaciekawieniem słuchali o pracowniach artystycznych i dziejach przedwojennych kamienic.

Ostatnim punktem tej wycieczki po Warszawie była prawdziwa perełka Saskiej Kępy – drewniany dom, wybudowany prawdopodobnie w 1880 roku! W tym miejscu nasz kolejny spacer po Warszawie dobiegł końca. Dziękujemy wszystkim Spacerowiczom i do zobaczenia na kolejnych wycieczkach!