Warszawa powojenna

14 pazdziernika 2012 r.

W niedzielne popołudnie 14 października odbył się spacer szlakiem Warszawy powojennej, w czasie którego oglądaliśmy budynki powstałe w Warszawie w latach 1949 – 1956.

Socrealizm to jedyny styl architektoniczny zadekretowany i zdefiniowany przez władze. Dlatego też spotkaliśmy się przy pomniku generała Charlesa de Gaulle'a, w najbliższym sąsiedztwie tzw. Domu Partii i naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od omówienia byłej siedziby KC PZPR noszącej także ślady modernizmu. Następnie przeszliśmy ulicą Mysią w stronę placu Trzech Krzyży odkrywając dwa budynki wybudowane dla organów władzy na początku lat pięćdziesiątych – Ministerstwo Energetyki oraz Urząd Kontroli Prasy, czyli cenzurę. Kolejnym etapem była „Dzielnica Ministerstw”, gdzie mogliśmy porównać założenia projektowe z tym, co udało się zrealizować. Zobaczyliśmy między innymi Grand Hotel, Ministerstwo Gospodarki (dawniej Komisja Planowania), Ministerstwo Rolnictwa oraz Sąd Okręgowy. Ten ostatni budynek to dawny Centralny Zarząd Przemysłu Górniczego i Hutniczego.

Kolejnym punktem naszej wycieczki po Warszawie powojennej był słynny MDM - czyli Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Jej reprezentacyjny punkt to oczywiście plac Konstytucji. Natomiast sam MDM składa się z trzech części – MDM I wokół placu, MDM II w okolicach placu Zbawiciela oraz MDM III – „Osiedle Latawiec”. Tutaj obejrzeliśmy między innymi intrygujące płaskorzeźby, mozaiki i tablice pamiątkowe, a następnie przeszliśmy w kierunku Pałacu Kultury i Nauki mijając po drodze najstarszy, bo pochodzący jeszcze z 1926 r. ślad socrealizmu w Warszawie – dawną ambasadę ZSRR. Uwagę naszych Spacerowiczów przyciągnęła była siedziba Prezydium Rządu PRL, wybudowana w duchu florenckiego renesansu. Na koniec przewodnik opowiedział historie oraz anegdoty związane z Pałacem Kultury i Nauki.

Najbardziej znane obiekty socrealistyczne to oczywiście Pałac Kultury i Nauki oraz Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, jednak w trakcie wycieczki przekonaliśmy się śladów tej doktryny jest znacznie więcej. Z racji dużej dowolności interpretacyjnej, elementów socrealistycznych można doszukiwać się w wielu budynkach powstałych niedługo po drugiej wojnie światowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie!