Nowe Wlochy - spacer z przewodnikiem

13 pazdziernika 2012 r.

13 października spotkaliśmy się na bezpłatnym spacerze po Nowych Włochach. Wycieczkę poprowadził Christian Młynarek – przewodnik miejski po Warszawie oraz radny Dzielnicy Włochy. Spacer rozpoczął się przy bibliotece publicznej mieszczącej się tu nieprzerwanie od 1946 r. Pałacyk powstał w wieku XVII dla Andrzeja Leszczyńskiego – prymasa Polski i Litwy oraz kanclerza wielkiego koronnego. Swoją obecną formę zawdzięcza jednak rodzinie Koelichenów, której nazwa przewijała się podczas tej wycieczki po Warszawie wielokrotnie.

Idąc parkiem kombatantów a następnie ul. Ks. Juliana Chrościckiego, doszliśmy do Artystycznego Domu Animacji znanego szerzej jako kino „Ada”. Było to pierwsze kino w przedwojennych Włochach, a swoją popularność zawdzięczało nie tylko projekcjom filmów, ale również odbywającym się tam spektaklom teatralnym. Obecnie sala kinowa liczy 64 miejsca.

Parcelując swoje działki, Koelichenowie nie zapomnieli o przekazaniu jednej z nich pod budowę kościoła. Nastąpiło to w 1929 r., a kilka lat później bardzo dynamiczne rozwijająca się gmina zyskała swoją własną parafię pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Będąc w tym miejscu wspomnieliśmy jeszcze o założonym w sąsiedztwie klubie sportowym „Przyszłość”. Życie kulturalne międzywojennych Włoch budzić może podziw. Istniało tu również wiele organizacji społecznych, towarzystw i kół zainteresowań. Pierwszym z nich było kółko wędkarskie.

Aleją Kasztanową będącą pomnikiem przyrody udaliśmy się w kierunku Stawu Koziorożca. Jest to pozostałość po cegielniach, które dominowały we Włochach w drugiej połowie XIX w. W tym miejscu poznaliśmy też historię Włoch jako miasta-ogrodu. To właśnie ta koncepcja architektoniczna nadała temu miastu wyjątkowy charakter.

Idąc ulicą Cienistą zatrzymaliśmy się przy miejscach polskiej martyrologii. Budynki przy ul. Cienistej 14 i 16 były w 1945 r. siedzibą i więzieniem NKWD. To tutaj więzieni byli m.in. przywódcy polskiego państwa podziemnego, których wywieziono do Moskwy na „Proces szesnastu”. Po odwiedzeniu pomnika upamiętniającego przymusową deportację mieszkańców Włoch 16 września 1944r. i przedstawieniu historii włochowskiego dworca, mieliśmy okazję zwiedzić piwnice budynku przy ul. Świerszcza 2, gdzie w latach 1944-1945 mieściło się kolejne więzienie. Dzięki staraniom właścicieli kamienicy wiele śladów pozostało do dnia dzisiejszego.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom tej wycieczki po Warszawie za wykazane zainteresowanie i spacer w miłej atmosferze!