Muranów i okolice

14 grudnia 2014 r.

Tematem naszej niedzielnej wycieczki po Warszawie był Muranów. Z naszymi spacerowiczami spotkaliśmy się o godzinie 13:00 przed Kinem Muranów.

Spacer rozpoczął się od przedstawienia historii Muranowa, a ta sięga XVI/XVII wieku. Sama nazwa wywodzi się od pałacyku Murano, który wybudował sobie Józef Szymon Bellotti i nazwał go tak na upamiętnienie swojej rodzinnej wyspy w Wenecji.

Po tym krótkim wprowadzeniu przyszedł czas na omówienie najważniejszych obiektów w pobliżu. Były to Kino Muranów, „ruchoma” fontanna” oraz Pałac Mostowskich. Kolejnym przystankiem naszej wycieczki po Warszawie była druga strona ulicy Andersa, gdzie Spacerowicze poznali Arsenał oraz usłyszeli o dwóch bardzo ważnych wydarzeniach w historii Polski – Powstaniu Listopadowym oraz Akcji pod Arsenałem. Następnie przeszliśmy dawną ulicą Nalewki do pomnika Bitwy o Monte Cassino oraz bramy Ogrodu Krasińskich.

Spacerowicze mogli podziwiać również odrestaurowany Ogród Krasińskich. Kolejny punkt toulica Anielewicza. Przy niej zobaczyliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich oraz pomniki: Bohaterów Getta i Willy’ego Brandta. W pobliżu też nasi Spacerowicze mogli dowiedzieć się o Szmulu Zygielbojmie oraz Bunkrze Anielewicza przy Miłej.

Ostatnim punktem niedzielnego spaceru było Muzeum Więzienia Pawiak przy Dzielnej. Dziękujemy bardzo wszystkim Spacerowiczom za udział we wspólnym zwiedzaniu stolicy i zapraszamy na nasze następne wycieczki po Warszawie!