Mokotów czy Mon Coteau?

3 marca 2013 r.

W zeszłą niedzielę powróciliśmy z naszymi wycieczkami na Mokotów - jedną z najpopularniejszych warszawskich dzielnic. W drogę wyruszyliśmy z Placu Unii Lubelskiej, poznając wcześniej historię dzielnicy i samego placu.

Dalsza trasa biegła ulicą Chocimską, gdzie dowiedzieliśmy się, czym zajmowało się Biuro Odbudowy Stolicy i jakie słynne postacie, na czele z Witoldem Gombrowiczem, mieszkały w kamienicy pod numerem 35. Usłyszeliśmy również opowieść o pobliskim gmachu Polskiego Instytutu Higieny, przy którego powstawaniu duży udział miała fundacja Rockefellera. Podziwialiśmy willową zabudowę tej części Mokotowa, po czym wkroczyliśmy do parku Morskie Oko, gdzie rozprawiliśmy się z miejskimi legendami dotyczącymi pobliskiego stawu. Przy znajdującym się na ulicy Dworkowej monumencie poświęconym Pułkowi Baszta zapoznaliśmy się z tragiczną historią związaną z tym miejscem.

Przy ulicy Puławskiej podziwialiśmy perłę funkcjonalizmu - Dom Wedla, po czym wróciliśmy na moment do parku, by posłuchać opowieści o duchach krążących po willi Arpada Chowańczaka. Cierpiący na bóle głowy z uwagą wysłuchali z pewnością opowieści o "Kogutkach" - słynnym na cały świat przedwojennym leku produkowanym w fabryce przy ulicy Belgijskiej.

Pod koniec TEJ wycieczki po Warszawie przespacerowaliśmy się po dawnym "imperium" rodu Szustrów - urokliwym parku, pałacyku i mauzoleum, w którym znana rodzina litografów znalazła miejsce wiecznego spoczynku.

Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy na nasze kolejne wycieczki po Warszawie - w najbliższy weekend poznamy historie i miejsca związane z najbardziej zasłużonymi i znanymi Warszawiankami. Z okazji Dnia Kobiet wszystkie Panie otrzymają po tych spacerach miły upominek. :)