Legendy warszawskie

16 lutego 2013 r.

Wycieczki po Warszawie przybierają najróżniejsze formy. Tym razem pomyśleliśmy o najmłodszych uczestnikach spacerów i specjalnie dla nich przygotowaliśmy szlak legend i baśni warszawskich! Chociaż w sobotnie popołudnie na termometrach była ujemna temperatura, na naszej wycieczce zjawiło się sporo dzieci wraz z opiekunami. Dodatkowym urozmaiceniem i atrakcją była ekipa TVP Info, która nakręciła sporą część wycieczki!

Spotkanie rozpoczęło się na Placu Zamkowym, pod Kolumną Zygmunta. Pierwszą legendą, którą usłyszeli najmłodsi, była oczywiście opowieść o Warsie i Sawie. Naszym następnym przystankiem był Placyk Kanonia, na którym znajduje się tajemniczy i magiczny dzwon. Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści przewodnika, a następnie pomyślały życzenie i... No właśnie, zapraszamy na nasze wycieczki po Warszawie, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób magiczny dzwon z Placyku Kanonia spełnia życzenia ;)

Kolejną atrakcją była Archikatedra św. Jana, do której wnętrz zajrzeliśmy, żeby opowiedzieć historię o tym, jak jeden włoś może zmienić serce złodzieja. Nieopodal Archikatedry, przed kościołem Jezuitów, gdzie pod postacią kamiennego niedźwiedzia cierpliwie na swoją ukochaną czeka książę... W pobliżu Spacerowicze usłyszeli również o kamiennych gołębiach z Piwnej, a następnie o Maćku Kwasiżurze i Diable Chmielorzu.

Na Rynku Starego Miasta przystanęliśmy przy warszawskiej Syrence. Tutaj, ku zdziwieniu wszystkich Uczestników, nastąpiła chwilowa zmiana przewodnika (główny przewodnik tego dnia - Pan Marcin, został poproszony o udzielenie wywiadu telewizji). Następnym punktem naszego programu była Góra Gnojna, gdzie dzieci już niecierpliwie dopytywały o Bazyliszka... Cóż, to one były tego dnia najważniejsze, dlatego szybkim krokiem przeszliśmy na Krzywe Koło, żeby przestrzec najmłodszych przed strasznym stworem, ukrywającym się w jednej z piwnic.

Po drodze na Nowe Miasto przystanęliśmy na chwilę na Barbakanie, gdzie dzieci usłyszały o warszawskiej Biedzie. Po wyjściu ze Starej Warszawy opowiedzieliśmy słynną legendę o Złotej Kaczce, a następnie na Rynku Nowego Miasta o pewnych zbójcach. Ostatnią legendą tego dnia była opowieść o Kościele Maryi Panny... Jednak na tym spacer nie skończył się, gdyż każdy młody Uczestnik otrzymał jeszcze prezent - specjalną kolorowankę z postaciami z warszawskich legend i baśni!

Bardzo dziękujemy zarówno dzieciom, jak również ich rodzicom i opiekunom! Sobotni spacer był pierwszym z serii naszych spacerów przeznaczonych dla dzieci. Już niebawem kolejne wycieczki dla najmłodszych!