Spacer po Lazienkach

7 pazdziernika 2012 r.

Siódmego października odbywał się w okolicach Łazienek bieg „Biegnij Warszawo!”. My jednak postawiliśmy tego dnia na hasło „Zwiedzaj Warszawo!” i punktualnie o godzinie 15 zjawiliśmy się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, by poznać tajemnice zespołu pałacowo-ogrodowego stworzonego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na początku przewodnik opowiedział nam o tym, że historia tego miejsca nie zaczęła się wcale od króla Stasia – przed wiekami istniał tu gród Jazdów, w okolicach którego swoją rezydencję zbudował dawniej król Zygmunt III Waza, a na terenach obecnego parku możni urządzali dawniej polowania na dzikie zwierzęta zamknięte w tak zwanym Zwierzyńcu. Później teren ten przejął Stanisław Herakliusz Lubomirski i kazał wybudować dla siebie samotnię, w której mógłby odpoczywać z dala od miejskiego zgiełku. Pawilon, który mu pobudowano, nazywany został Łaźnią Lubomirskiego – właśnie od tego miana powstała później nazwa Łazienki, używana obecnie. Największy rozkwit parku to okres, kiedy jego właścicielem został ostatni król naszego kraju, Stanisław August. Zatrudnił znanego architekta, Dominika Merliniego i jemu zlecił budowę nowych obiektów i przebudowę starych. Właśnie wtedy obecny wygląd uzyskała dawna Łaźnia, dziś nazywana Pałacem na Wodzie. Po upadku Rzeczpospolitej cały teren trafił ostatecznie w ręce carów rosyjskich. Na terenie Belwederu zamieszkał książę Konstanty, który był inicjatorem budowy kolejnych pawilonów na terenie parku. W tym czasie część dzieł sztuki została z terenu Łazienek zrabowana. Jednakże największym nieszczęściem dla parku była II Wojna Światowa. Wtedy właśnie Pałac na Wyspie spłonął i tylko cudem nie został wysadzony w powietrze. Po wojnie nastąpiła renowacja całego założenia, dlatego dziś Warszawiacy mogą się cieszyć posiadaniem jednego z najpiękniejszych parków w Europie.

Po tej długiej lekcji historii wyruszyliśmy w drogę. Zanim weszliśmy na teren Łazienek wysłuchaliśmy opowieści o Belwederze i jego najsłynniejszym mieszkańcu, Marszałku Piłsudskim. Zza ogrodzenia (remont!) obejrzeliśmy pomniki Chopina i Sienkiewicza i mijając Ogród Botaniczny w którym znajdują się pozostałości po Świątyni Opatrzności Bożej, ruszyliśmy w dół ulicą Agricoli, by wejść na teren parku. Za bramą pierwsza niespodzianka – paśnik. Nie wszyscy wiedzą, ale na terenie Łazienek, oprócz pawi i wiewiórek (były one największą atrakcją dla najmłodszych Spacerowiczów ;)), znajdziemy również sarnę! Nieopodal znajduje się Stara Pomarańczarnia, mieszcząca w swoim wnętrzu zabytek skali światowej – drewniany teatr dworski z czasów Poniatowskiego. Jest to jeden z trzech teatrów na terenie, który zwiedzaliśmy. Zaraz obok znajduje się Wodozbiór – stąd, jeszcze w czasach Lubomirskiego, zebrana woda z rzecznych potoków spływała do jego samotni.

Kolejnym pawilonem, który podziwialiśmy, był Biały Domek – pierwszy budynek, jaki został tutaj wybudowany, po przejęciu Łazienek przez króla. Mieszkały w nim kobiety z otoczenia Poniatowskiego, a także... Ludwik XVIII, późniejszy król Francji. Dalsze obiekty przez nas odwiedzone, to Świątynia Diany i Świątynia Egipska, które powstały, gdy zarządcą tego miejsca był książę Konstanty. Spokojnym tempem, spacerując wśród parkowych drzew i krzewów, dotarliśmy do Nowej Pomarańczarni, a idąc dalej do Amfiteatru, największego z parkowych teatrów. Ciekawostką jest tu fakt, iż jego scena znajduje się na wyspie, dzięki temu w przedstawieniach mogły brać udział łodzie pływające po stawie! Wykorzystano je już przy pierwszej okazji – wystawianiu baletu „Kleopatra”. Dotarliśmy wreszcie do najważniejszego z obiektów – Pałacu na Wyspie. Ta piękna klasycystyczna budowla jest perłą w koronie Łazienek i jednym z najważniejszych zabytków Warszawy. Tutaj król urządzał słynne obiady czwartkowe, na których spotykano się, by rozmawiać o sztuce, kulturze, ale również i o próbach naprawienia kraju. Wypalony budynek, cudem nie wysadzony w powietrze, po wojnie odremontowano. Ostatnie obiekty na naszej trasie to Podchorążówka (stąd wyruszyli spiskowcy w Listopadową Noc!), Pałac Myślewicki i Stara Kordegarda.

Dziękujemy wszystkim obecnym i zapraszamy na kolejne październikowe wycieczki po Warszawie - harmonogram spotkań ze Skarbami Warszawy jest już dostępny na naszej stronie internetowej.