Warszawskie grube ryby

30 sierpnia 2014 r.

31 sierpnia o godzinie 13:00, spod dawnego Domu Towarowego „Sezam” wyruszyła wycieczka o temacie przewodnim „Warszawskie Grube Ryby”, organizowana przez Biuro Przewodników „Skarby Warszawy”. Podczas spaceru zwiedzaliśmy ulice dawnego warszawskiego „city”, a także miejsca związane z luksusem oraz dawnymi VIP-ami stolicy. Wycieczkę w ramach cyklu „Odkryj Skarby Warszawy” poprowadziła Monika Rybarczyk, certyfikowany przewodnik po Warszawie.

Opowieść o grubych rybach Warszawy rozpoczęła się przed budynkiem żartobliwie nazywanym przez Warszawiaków „Domem pod Sedesami”. Niegdyś była to kamienica będąca jednym z najbardziej okazałych i luksusowych budynków zlokalizowanych wzdłuż ulicy Marszałkowskiej. Mieściła się tam siedziba Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Rosja” – miejsce to stanowiło doskonały pretekst do tego, by opowiedzieć jak wyglądało niegdysiejsze, luksusowe oblicze stolicy. Kolejnym przystankiem spaceru był adres, pod którym znajdowała się siedziba włoskiego towarzystwa ubezpieczeniowego, a także legendarny lokal dla bogaczy – „Adria”. Mimo, iż sama restauracja już nie istnieje, jest ciągle obecna w niezliczonych warszawskich opowieściach i anegdotach.

Tuż obok spacerowicze mogli podziwiać budynek Filharmonii Narodowej, powstały w 1901 r. między innymi dzięki inicjatywie warszawskich bogaczy. Trasa wycieczki skręciła w stronę ulicy Świętokrzyskiej, by poprowadzić na chwilę na plac Dąbrowskiego, gdzie na uczestników spaceru czekała opowieść o dawnych jurydykach warszawskich i ich bogatych właścicielach, m.in. o marszałku Franciszku Bielińskim, który władał terenami zlokalizowanymi właśnie przy placu Dąbrowskiego, czyli niegdysiejszym Placu Zielonym. Kolejny przystanek wycieczki znajdował się na Placu Powstańców Warszawy – po drodze spacerowicze mogli oglądać niezwykle ciekawy zaułek, w którym ściana nowoczesnego wieżowca sąsiaduje z obdartą z tynku ścianą kamienicy Natana Morgensterna. Czasy świetności kamienicy już dawno odeszły w zapomnienie, a miejsce to stanowi przykład warszawskich kontrastów. Na Placu Powstańców Warszawy wycieczkowicze mogli posłuchać o centrum dawnego warszawskiego „city”, a także o obiektach, takich jak gmach Narodowego Banku Polskiego (nazywanego potocznie „trumniskiem”) oraz o wieżowcu stanowiącym w dwudziestoleciu międzywojennym symbol nowoczesności i luksusu, należącym do towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential. Trasa wycieczki po Warszawie poprowadziła dalej w ulicę Mazowiecką oraz ulicę Dowcip, której nazwa wiąże się z pewnym sprytnym rozwiązaniem nieruchomościowym Adolfa Szmidta, a następnie na ulicę Czackiego, skąd można było obejrzeć siedzibę Ministerstwa Finansów oraz, o wiele ciekawszą, dawną siedzibę Towarzystwa Kredytowego Miasta Warszawy. Przy siedzibie dzisiejszego banku City Handlowy, spacerowicze wysłuchali historii o sławnym przedsiębiorcy XIX wieku – Leopoldzie Kronenbergu oraz o jego odwiecznym wrogu – Janie Gotlibie Blochu, a także o historii instytucji Banku Handlowego powstałej z inicjatywy m.in. warszawskiej burżuazji.

Następnie obejrzeliśmy siedzibę dawnego Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (dziś Muzeum Etnograficzne) oraz udaliśmy się na Plac Józefa Piłsudskiego, by stamtąd móc podziwiać panoramę na dzisiejsze warszawskie „city”, wspomnieć jedną z najbardziej okazałych budowli w Warszawie – Pałac Kronenberga – oraz podejrzeć gdzie mieszczą się najbardziej luksusowe apartamenty współczesnych grubych ryb. Dalsza trasa spaceru poprowadziła wycieczkowiczów na chwilę na Plac Teatralny, by mogli posłuchać m.in. o dawnym miejscu spotkań bogatych i żądnych zakupów mieszkańców XVII –wiecznej Warszawy. Spacer zakończył się opowieścią Pałacu Kazanowskich, który został przekształcony przez Adama Kazanowskiego w pełną przepychu, wspaniałą rezydencję warszawską.

Dziękujemy wszystkim słuchaczom za udział w spacerze i zapraszamy na kolejne wycieczki po Warszawie!