Urodziny Chopina - spacer

24 lutego 2013 r.

Urodził się 22 lutego lub 1 marca 1810 r. W księdze parafialnej kościoła w Brochowie widnieje pierwsza data, jednak to 1 marca życzenia urodzinowe składała mu jego matka. Fryderyk Chopin zostawił w Warszawie wiele śladów. Tutaj spędził ponad połowę swojego krótkiego, 39-letniego życia.

Wycieczkę śladami sławnego kompozytora rozpoczęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza stanowiącym jedyną ocalałą część Pałacu Saskiego, gdzie Justyna i Mikołaj Chopinowie zamieszkali wraz z 7-miesięcznym Fryderykiem i 3-letnią Ludwiką. Mikołaj Chopin uczył tutaj języka francuskiego w mieszczącym się w pałacu Liceum Warszawskim. Z tą szkołą związany był także późniejszy punkt naszego spaceru. Na terenie Uniwersytetu Warszawskiego zobaczyliśmy Pałac Kazimierzowski, gdzie rodzina Chopinów zamieszkała w 1817 r. W tym miejscu prowadziła cieszącą się znakomitą renomą pensję dla chłopców z rodzin ziemiańskich. „Być u Chopinów na pensji” oznaczało wtedy w Warszawie tyle co być dobrze wychowanym czy nawet wysoko sytuowanym.

Następnym domem pianisty była prawa oficyna Pałacu Czapskich. W tym budynku do dnia dzisiejszego podziwiać można „salonik chopinowski” odtworzony na podstawie rysunków i wspomnień przyjaciół artysty. Tutaj odbyło się prawykonanie koncertów e-moll i f-moll zorganizowane dla znajomych.

Bez wątpienia Chopin zostawiał ślady w Warszawie także po swojej śmierci. Pałac Zamoyskich mieszczący obecnie Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego był miejscem tragicznych wydarzeń. Po nieudanym zamachu na carskiego namiestnika Fiodora Berga w czasie powstania styczniowego, z jednego z okien należących do mieszkania siostry artysty - Izabeli, zrzucono fortepian Chopina. Zdarzenie to opisał w swoim wierszu Cyprian Kamil Norwid. Nieopodal mieści się też kościół Św. Krzyża, gdzie zgodnie z wolą Fryderyka Chopina, spoczęło jego serce. „Gdzie skarb twój, tam serce twoje” brzmi napis na pamiątkowej tablicy.

Szlakiem „ławeczek chopinowskich” udaliśmy się Krakowskim Przedmieściem w stronę Pałacu Wesslów, skąd pianista wyruszył w podróż po sławę do Wiednia i Paryża, a następnie ulicą Kozią w stronę Miodowej. Po drodze minęliśmy kościół sióstr Wizytek, gdzie młody Fryderyk Chopin nie tylko grał na organach, ale również poznał swoją pierwszą miłość – Konstancję Gładkowską. Zobaczyliśmy miejsce jego pierwszego publicznego występu, który miał miejsce w Pałacu Radziwiłłów (obecny Pałac Prezydencki).

Pod koniec tej wycieczki po Warszawie przyszedł czas na poznanie ulubionych kawiarni Chopina, do których należały lokale „U Brzezińskiej”, „Pod Kopciuszkiem”, „Dziurka” i „Honoratka”. Poznaliśmy także historię budynków nieistniejących – konserwatorium muzycznego i Teatru Narodowego, gdzie Fryderyk Chopin zagrał swój pożegnalny koncert. Dziękujemy serdecznie za wspólne zwiedzanie!