Spacer po Alejach Jerozolimskich

7 czerwca 2014 r.

W sobotę, w ramach kolejnej wycieczki po Warszawie, zwiedzaliśmy ścisłe centrum stolicy, poznając miejsca, w których bywamy niemalże codziennie. Chodzi oczywiście o Aleje Jerozolimskie - jedną z głównych arterii miasta.

Nasz spacer rozpoczęliśmy o godzinie 13:00 przy rondzie de Gaulle’a. Uczestnicy tej wycieczki po Warszawie odkryli skarby ścisłego centrum! Na samym początku przewodnik przedstawił historię i genezę nazwy Alej Jerozolimskich, a następnie opisał obiekty w pobliżu miejsca zbiórki.

Nastepnie zatrzymaliśmy się przy ulicy Brackiej, gdzie Wycieczkowicze zobaczyli Wolf Bracka (Dom Mody Vitkac) oraz ogromną torebkę reklamującą jedną z luksusowych firm, dostępnych w „sarkofagu”. Po drugiej stronie można było natomiast podziwiać m.in. popiersia Mickiewicza i Puszkina, „Dom pod Globusem” oraz Dom Handlowy SMYK – czyli dawny CeDeT. Ponadto Spacerowicze usłyszeli historię o bohaterskim Antku Rozpylaczu.

Po kolejnym odcinku do przejścia zatrzymaliśmy się pod obecnym hotelem Novotel, tuż przed skrzyżowaniem Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskiej. To tutaj w 1926 roku uruchomiono pierwszą w Polsce sygnalizację świetlną. Niestety jest to jedyna przedwojenna pamiątka – cała zabudowa ścisłego centrum Warszawy to luźna, raczej mniej niż bardziej udana, mieszanka pomysłów zabudowy Śródmieścia.

Po drugiej stronie Marszałkowskiej czekały na nas kolejne atrakcje. Najpierw hotel Polonia, a następnie kamienica Hoserów – siedziba Fotoplastikonu. Po drugiej stronie podziwialiśmy stację Warszawa-Śródmieście oraz Pałac Kultury i Nauki. Następnie doszliśmy do Centrum LIM – w tym wieżowcu funkcjonuje luksusowy hotel Marriott. Nie zabrakło również opowieści o misterze 1975 roku – Dworcu Centralnym. Nieopodal znajduje się natomiast FIM Tower – obecny Orco Tower.

W drodze do ostatniego punktu tej wycieczki po Warszawie – Placu Zawiszy, mijaliśmy jeszcze ciekawe budynki, takie jak: gmach gmach Związku Pracowników Samorządu Terytorialnego RP, siedzibę Wojskowego Instytutu Geograficznego, Swede Center oraz Dom Turystyczny.

Spacer skończył się na Placu Zawiszy – w historycznym punkcie, w którym w XVIII w. zaczynała się Droga Jerozolimska. Obecnie przy samym Placu znajduje się Millennium Plaza, złośliwie nazywany… kabiną prysznicową. Wszystkim Spacerowiczom dziękujemy za udział i serdecznie zapraszamy na nasze następne wycieczki po Warszawie!